Kerim Kur'an'ın Türkçe Meali; Erhan Aktaş

(Bakara) 2:71.

2:71. Musa: “Allah, onun ekin sulayarak, çifte koşularak yıpranmamış; alacası olmayan, kusursuz bir sığır olduğunu söylüyor.” dedi. Onlar: “İşte şimdi gerçeği bildirdin.” dediler. Ve nihayet sığırı boğazladılar. Neredeyse bunu yapmayacaklardı.

* 67-71 ayetlerinden anlaşılması gereken şudur: Eğer “sığır kesin” buyruğu yeterli görülerk herhangi bir sığır kesilseydi, Allah’ın buyruğu yerine getirilmiş olacaktı. Ama sorularla iş detaylandırlınca kesilecek sığrın özellikleri de artmış oldu. Oysa ki dinde esas olan şey ayrıntıya giremek değil bir buyruk en yalın hali ile nasıl anlaşılmışsa onu yapmaktır. Detaylandırmak çoğaltmak demektir dolayısı ile zorlaştırmaktır. Bu ayetin bize mesajı, Allah’ın emrettiği bir şeyi detaylandırmanın doğru olmadığıdır.


Arapça
2|71|قَالَ إِنَّهُۥ يَقُولُ إِنَّهَا بَقَرَةٌ لَّا ذَلُولٌ تُثِيرُ ٱلْأَرْضَ وَلَا تَسْقِى ٱلْحَرْثَ مُسَلَّمَةٌ لَّا شِيَةَ فِيهَا قَالُوا۟ ٱلْـَٔـٰنَ جِئْتَ بِٱلْحَقِّ فَذَبَحُوهَا وَمَا كَادُوا۟ يَفْعَلُونَ+
Latin
71. Kâle innehu yekûlu innehâ bakaratun lâ zelûlun tusîrul arda ve lâ teskıl hars(harse), musellemetun lâ şiyete fîhâ kâlûl’âne ci’te bil hakk(hakkı), fe zebehûhâ ve mâ kâdû yef’alûn(yef’alûne).