Kerim Kur'an'ın Türkçe Meali; Erhan Aktaş

(Nahl) 16:2.

16:2. Benden başka ilah yoktur, öyleyse bana karşı takva1 sahibi olun uyarısında bulunmaları için kullarından dilediğine2 emrinden ruh3 ile melekleri4 indirir.

1- Takva, korunmak, önlemek, saklamak. Kişinin vahye içtenlikle uyarak kendisini kötü, zararlı ve tehlikeli şeylere karşı koruması ve güvene almasıdır. Takva, sözcük olarak zarar verecek şey ile korunacak şey arasına konan engel demektir. . 2- Uygun gördüğüne resullük vererek. 3- Vahiy. Kur’an, ruh sözcüğünü “vahiy” anlamında da kullanmaktadır. Zira vahiy, insana ve topluma hayat vermektedir, insana ve topluma düzen vererek onları canlı ve diri tutmaktadır; onlara en doğru yaşamın yolunu göstermektedir.

4- Melek” sözcüğünün çoğulu “melaike”dir. “Kuvvet, mülk, melik, yönetim gücü, elçi ve haber verici” demek olan “melek” sözcüğü terim olarak, Allah’ın bütün emirlerine uyan, O’na hiç isyan etmeyen varlıkları ifade etmektedir. Sözcük, Kur’an’da ayrıca, “hafıza, koruyucu melek, cesaret, rüzgâr, zorba, yük taşıyan (öküz, eşek vb. 2:248)” anlamlarında da kullanılmaktadır.


Arapça
16|2|يُنَزِّلُ ٱلْمَلَـٰٓئِكَةَ بِٱلرُّوحِ مِنْ أَمْرِهِۦ عَلَىٰ مَن يَشَآءُ مِنْ عِبَادِهِۦٓ أَنْ أَنذِرُوٓا۟ أَنَّهُۥ لَآ إِلَـٰهَ إِلَّآ أَنَا۠ فَٱتَّقُونِ+
Latin
2. Yunezzilul melâikete bir rûhi min emrihî alâ men yeşâu min ibâdihî en enzirû ennehu lâ ilâhe illâ ene fettekûn(fettekûni).